EduDeal

Digitale gids met meer dan 3000 adressen van bedrijven, nieuws van de overheid en bedrijven, voor uw schoolorganisatie!

29-11-2018 | Procomm: Democratische school ‘De Ruimte’ in Soest krijgt 6797 m2 gevelplanken van James Hardie

‘De HardiePlank® gevelbekleding past perfect in onze visie op duurzaamheid’ 


Democratische school ‘De Ruimte’ in Soest krijgt 6797 m2 gevelplanken van James Hardie 


Op een terrein van zo’n tweeëneenhalve hectare in Soest is de democratische school ‘De Ruimte’ gevestigd. Een bijzondere school, die een doorlopende leerweg aanbiedt voor studenten van 2 tot 22 jaar, en waar stafleden en studenten samen de dagelijkse gang van zaken bepalen. De komende jaren, zo is het plan, gaan hier een tiental gebouwen verrijzen, met een gezamenlijk grondoppervlak van ongeveer 3.000 m2. Met elkaar vormen zij straks het nieuwe onderkomen van de school. De gevelbekleding voor een aantal van die gebouwen wordt gedoneerd door de fabrikant van gevel vezelcementproducten James Hardie® (onderdeel van de James Hardie Group waar de merken fermacell® en Aestuver® ook deel van uitmaken). Ruud van Middelaar, staflid en medeoprichter van ‘De Ruimte’, is daar blij mee. ‘Het gaat hier om een bijzonder duurzaam product en dat past bij het karakter van onze school en onze maatschappelijke visie’, vertelt hij. ‘Daar komt bij dat de houtachtige uitstraling van deze gevelbekleding prachtig aansluit bij de groene, bosrijke omgeving van onze school.’ 


Als grondstof voor de HardiePlank® gevelbekleding maakt James Hardie gebruik van vezelcement. ‘Het resultaat is een vrijwel onverwoestbaar en onderhoudsarm product; het is onbrandbaar A2s1,d0 (RF1 conform VKF). Bovendien bestand tegen UV-straling (ColourPlus™ Technology), insecten, rot, schimmel en extreme weersomstandigheden’, zegt Richard Linnenbank. Hij is area sales manager North bij Fermacell BV, het bedrijf dat naast fermacell® Gipsvezelplaten en Aestuver® Brandwerende platen, sinds kort ook het James Hardie assortiment aanbiedt op de Nederlandse markt. Dit laatste is een gevolg van de krachtenbundeling tussen James Hardie en Fermacell die afgelopen voorjaar zijn beslag kreeg. 


Grillige weersomstandigheden

Richard geeft aan: ‘James Hardie is wereldmarktleider op het gebied van vezelcement gevelbekleding, toonaangevend in onder meer Amerika , Azië en Australië. In Europa wordt het veel minder toegepast, terwijl het juist bijzonder geschikt is voor de grillige weersomstandigheden in bijvoorbeeld ons land. Het netwerk dat Fermacell in de Nederlandse markt heeft, biedt de kans om de bekendheid met het merk en met de productkwaliteiten verder te vergroten.’ 


8 mm dik

Want die kwaliteiten zijn onmiskenbaar volgens Richard Linnenbank. ‘De duurzaamheid en de kleurvastheid van het product bewijzen zich al decennialang in uiteenlopende klimaten (van Alaska tot Australië). De ColourPlus™ Technology coating die in de oven op bekledingen en sierlijsten aangebracht wordt, hoeft namelijk niet geschilderd te worden en kan heel gemakkelijk met alleen maar zeep en water schoongemaakt worden. Daarbij verbleekt deze coating niet. En dat terwijl de planken slechts 8 mm dik zijn. Vergeleken met andere vezelcement gevelbekleding is HardiePlank® gevelbekleding dan ook handzamer en makkelijker verwerkbaar. Dankzij de bij het product behorende hulpmiddelen is er geen cirkelzaag nodig - en dus geen elektriciteit en stof - en kan één persoon de montage uitvoeren (scheelt tot 48% installatietijd), wat uiteraard aanzienlijk scheelt in de arbeidskosten. Dat financiële voordeel wordt nog eens vergroot door de sowieso concurrerende prijsstelling.’ 

 
Sponsoring

Dat de nieuwe gebouwen van ‘De Ruimte’ straks worden bekleed met HardiePlank® gevelbekleding heeft een bijzondere achtergrond. Van Middelaar: ‘Wij willen als school graag verbonden zijn met de gemeenschap waarbinnen we een plek hebben. We hopen daarom dat met name mensen en bedrijven in en rond Soest bij willen dragen aan onze nieuwbouwplannen en daarmee aan de idealen van onze school. Maar ook daarbuiten vinden we sponsoren: zo krijgen we de gevelbekleding van de Engelse vestiging van James Hardie. Daar lag nog een kleine voorraad vezelcement planken uit de oude productrange. Via de moeder van één van onze studenten - zoals wij leerlingen noemen - is ons verhaal bij de directie daar terecht gekomen, waarna die besloot om ons die voorraad te doneren. Zelfs de transportkosten naar Soest nemen ze voor hun rekening.’ 

Gebouwen die opgaan in het landschap

Op dit moment wordt bouwvergunning aanvraag en financiering voorbereid. Daarna kunnen de definitieve ontwerpen per gebouw worden gemaakt en kan de bouw beginnen. Architect Michiel Blokker is als hoofdarchitect vanaf het prille begin, zo’n 4 jaar geleden, betrokken bij de ontwikkeling van ’De Ruimte’. Zo maakte hij de eerste schetsen ‘op terreinniveau’ die onder andere nodig waren om toestemming te krijgen van de gemeente Soest ten behoeve van de bestemmingsplan wijzigingen en stelde hij, in overleg met staf en studenten, beeldkwaliteitplannen op voor de geplande gebouwen. ‘Het terrein van de school is groot, groen en glooiend’, vertelt Blokker. ‘De uitdaging is om de gebouwen daar op een natuurlijke manier een plek in te geven, met behoud van de kwaliteiten van het landschap.’ In zijn schetsen presenteert de architect uit Bunschoten, welke actief is van luxe woningbouw tot bedrijfspanden, dan ook gebouwen die zijn voorzien van veel glas die als het ware opgaan in de heuvel waar ze tegen aan zijn gebouwd. Een effect dat wordt versterkt door de toepassing van sedumdaken/groene daken. Ook voor de planken van James Hardie ziet hij in dit verband een belangrijke functie. ‘We hadden sowieso al vastgesteld dat we een duurzame, onderhoudsarme gevelbekleding wilden, die ook nog eens tegen een stootje moet kunnen. Maar een materiaal als metselstenen vind ik te zwaar voor deze plek. Dus toen ik hoorde dat James Hardie ons een restpartij wilde doneren, vond ik dat meteen goed nieuws. Ook omdat we met deze planken een houtachtige gevel kunnen creëren die een centimeter of tien uitsteekt vanaf de footprint. De schaduwwerking die daardoor ontstaat tussen het landschap en de gebouwen draagt, net als de sedumdaken, bij aan de natuurlijke overgang. 


Esthetische mogelijkheden

Ook met de kleuren van de gedoneerde planken - een deel is Countrylane Red, een deel Parkside Pine en een deel Ocean Blue - weet Blokker wel raad. ‘Die laatste kleur is wat hard, in verhouding met de omgeving, daar moet ik nog eens goed over nadenken’, zegt hij. ‘Maar groen past natuurlijk prima in de omgeving en rood is in het huidige gebouw een kenmerkende kleur. Dus dat kunnen we nu op een aantal plekken mooi terug laten komen in de nieuwbouw.’ 


In zijn gebouwontwerpen wil Blokker vanzelfsprekend zo veel mogelijk gebruik maken van de esthetische mogelijkheden die HardiePlank® gevelbekleding biedt. ‘De sportzaal is wat hoger dan de andere gebouwen. Door de planken daar verticaal aan te brengen, kunnen we die hoogte benadrukken. Ik denk daarbij nu aan brede planken, met telkens een naar beide zijden iets overstekende smalle plank daartussenin. Bij de lagere gebouwen plaatsen we de planken dan juist horizontaal.’ 


Studenten beslissen en bouwen mee

Hoe zijn ontwerpen er ook uit gaan zien, Blokker zal in elk geval rekening houden met de wens van de school om de eigen studenten zo veel mogelijk bij het bouwproces te betrekken. In de woorden van Ruud van Middelaar: ‘Wij zijn een school waar de studenten hun eigen leerproces en leeromgeving vorm kunnen geven, figuurlijk, maar ook letterlijk. Studenten die dat willen kunnen meedenken, meebeslissen, mee-ontwerpen en meebouwen.’ Blokker heeft dan ook een bouwvorm op het oog die de school inderdaad in staat stelt om, met de nodige hulp van professionals, veel zelf te doen. Wat betreft het aanbrengen van de gevelbekleding moet dat in elk geval mogelijk zijn, heeft hij al gezien. ‘Ik heb de installation guide doorgenomen en dat montageproces ziet er verrassend eenvoudig uit.’  


HardiePlank® gevelbekleding is in de Benelux beschikbaar in 21 kleuren, waarvan 6 standaardkleuren ColourPlus™ Technology uit voorraad leverbaar en 15 speciale kleuren. Daarnaast heb je qua structuur de keuze uit CEDAR/ houtnerfstructuur & SMOOTH glad. 
 
Fermacell BV is actief op de internationale bouwstoffenmarkt met systeemoplossingen voor de droge afbouw. Het bedrijf produceert en levert gipsvezelplaten, vloerelementen en cementgebonden platen. De producten van Fermacell zijn sterk geluidsisolerend, stootvast, vochtbestendig en brandvertragend. Bovendien bevatten ze geen schadelijke stoffen en zijn ze 100% recyclebaar. Voor meer informatie: www.fermacell.nl  Voor specifiek meer informatie wat betreft fermacell Brandwerende systemen, download hier het nieuwe Brandboek: https://www.fermacell.nl/brandboek 
Fermacell BV is onderdeel van  de James Hardie Europe Group en verkoopt ook gevel vezelcement producten (voor meer informatie: www.jameshardie.nl). 

 
©2018 Fermacell BV. Alle rechten voorbehouden. TM en ® zijn handelsmerken van James Hardie Technology Limited en Fermacell BV. 

 

Terug