EduDeal

Digitale gids met meer dan 3000 adressen van bedrijven, nieuws van de overheid en bedrijven, voor uw schoolorganisatie!

20-08-2025 | Nationaal Bagger Museum: Nieuwsflits AUGUSTUS 2025

AUGUSTUS 2025
Merwedelingelijn

Wegens groot succes ook in de laatste week van de zomervakantie (27 t/m 30 augustus) is de modelspoorbaan van de MerwedeLingelijn te bekijken.
Leden van de Model Spoorclub Arriva bouwden deze 49 km lange spoorlijn na, die loopt van Dordrecht naar Geldermalsen. Naast de spoorlijn met diverse treinen zijn ook diverse treinstations, Scheepswerf IHC Merwede, Gorinchem met z’n historische gebouwen, Korenmolen Jan van Arkel, Baanhoekbrug en uiteraard ons eigen Nationaal Baggermuseum te zien.
De MerwedeLingeLijn is te zien van woensdag 27 t/m zaterdag 30 augustus tijdens de openingstijden (13.30 uur tot 17.00 uur) van het Nationaal Baggermuseum.

Open Monumentendag 13 september

Stap binnen in een verborgen verleden
Tijdens Open Monumentendag openen wij de deuren van twee unieke Rijksmonumenten met een rijke geschiedenis: het voormalig woonhuis en kantoor van de familie/firma Volker. Laat je verrassen door een exclusieve rondleiding door deze karakteristieke panden vol verhalen. Het Nationaal Baggermuseum is gevestigd in het voormalig woonhuis van Adriaan Volker.
Wat kun je verwachten?
Een sfeervolle wandeling van een uur langs marmeren gangen, glas-in-loodramen, verborgen kelders en de authentieke keuken van het woonhuis. Je krijgt bovendien een unieke blik in het oude kantoor, inclusief grootmoeders keuken en de sfeervolle museumbibliotheek.
Twee bijzondere rondleidingen – kies jouw gids:
14:00 – 15:00 uur
Remco van de Ven – oud-werknemer van de firma Volker en huidig secretaris en rondleider van het Nationaal Baggermuseum. Hij deelt zijn persoonlijke herinneringen als werknemer aan deze gebouwen.
15:00 – 16:00 uur
Elke Scheffers – conservator en beheerder van het museum.  Zij vertelt over de bouwstijl en het interieur en neemt je mee in haar plannen en dromen voor de toekomst van deze monumenten.
Gratis toegankelijk – wel graag reserveren via
reserveringen@baggermuseum.nl
met vermelding van naam, tijdstip en aantal deelnemers. Maximaal 15 deelnemers per rondleiding – vol = vol!
Het museum is vanwege Open Monumentendag gratis toegankelijk.
Mis deze unieke kans niet om een kijkje te nemen achter de gevels van deze bijzondere panden. Reserveer snel jouw plek en beleef de geschiedenis van binnenuit!

RABO Clubsupport

Rabobank ClubSupport stelt ook dit jaar geld beschikbaar via Rabobank Lek en Merwede voor verenigingen en clubs in onze regio. Het Nationaal Baggermuseum doet weer mee met deze actie. Stem je op ons?

In 2026 bestaat het Nationaal Baggermuseum 50 jaar en dat gaan we vieren. Er wordt een speciaal programma ontwikkeld voor diverse doelgroepen, de nadruk zal hier liggen op activiteiten ten behoeve van scholen. Het huis van Adriaan Volker (rijksmonument) zal hierin centraal staan.

Ben je Rabobanklid dan kun je van 1 t/m 23 september 2025 je stem op het Nationaal Baggermuseum uitbrengen via Rabobank ClubSupport website via
deze link https://www.rabo-clubsupport.nl/lek-en-merwede/stemmen of via de Rabo App.
Dank voor je stem!

 
Data veerdienst 3 in 2025

Dagtocht met de Veerdienst 3
Met een bijzondere dagtocht vaar je met de Veerdienst 3 vanaf het Binnenvaartmuseum in Dordrecht dwars door de mooie en rustige wateren van de Biesbosch, onderweg genietend van de natuur en het uitzicht. De tocht brengt je uiteindelijk naar het Nationaal Baggermuseum, waar jong en oud op een verrassende manier alles te weten komen over de geschiedenis van baggeren en waterwerken in Nederland.
De dagtochten vinden plaats op donderdag 18 september en 16 oktober 2025 – de laatste twee afvaarten van dit seizoen. Een unieke kans om samen een educatief én ontspannen dagje op het water te beleven.
Reserveer je plek eenvoudig via de website van Veerdienst 3:

https://www.debinnenvaart.nl/veerdienst-3/verhuur/reserveren/

Lezing 11 oktober

Lezing "Building with Nature" door Mark Klein (Boskalis)

Op zaterdag 11 oktober om 13.30 uur geeft Mark Klein van Boskalis een inspirerende lezing over "Building with Nature", bekeken vanuit het perspectief van de aannemer. Deze aanpak van werken met natuurlijke processen speelt een steeds belangrijkere rol in de waterbouw en kustontwikkeling.
"Building with Nature is een ontwerpbenadering die Nature-based Solutions ontwikkelt voor water gerelateerde infrastructuur, zoals waterkeringen, duurzame havenontwikkeling en het herstel van ecosystemen. Ze benut de krachten van de natuur ten gunste van economie, samenleving en milieu. Via de Building with Nature-aanpak kunnen we duurzame infrastructuur realiseren én bijdragen aan Sustainable Development Goals”.
Kosten:

  • Lezing inclusief één consumptie: €8,50
  • Lezing inclusief consumptie én toegang tot het museum: €12,50

Aanmelden kan via reserveringen@baggermuseum.nl  onder vermelding van naam, het aantal personen en een telefoonnummer.

Project restauratie Batavus

In 2016 ontving het NBM een schilderij van de zuiger BATAVUS, gemaakt door Harry Maas (1906–1982). Het toont het schip bij Vlaardingen en dateert vermoedelijk uit 1952. In 2023 raakte het schilderij beschadigd door een scherp voorwerp, wat een scheur van 11 cm veroorzaakte.

Restauratieatelier Verbiest uit Waalwijk werd ingeschakeld voor herstel. Na een restauratieproces van ruim een half jaar – inclusief stabilisatie, retouche en vernissen – is het werk succesvol hersteld. Ook aanvullende werkzaamheden zoals het ontplooien van het doek zijn uitgevoerd.
Fijn dat het schilderij weer terug is in het museum, nog niet in onze museumopstelling maar dat komt vast later weer een keer.

 
 
Word vrijwilliger op de Friesland

Word vrijwilliger bij de Stoomemmer-baggermolen ‘Friesland’!
Het enthousiaste team van vrijwilligers zoekt versterking!
Wat ga je doen?
Ontvangen van bezoekers bij maritieme evenementen
Vertellen over de geschiedenis, werking en techniek van onze baggermolen
Helpen met het onderhoud van het schip.
Of je nu technisch bent, een passie hebt voor historie of gewoon van de maritieme sfeer houdt – bij ons ben je welkom!
Help mee om dit unieke stukje Nederlandse baggerindustrie te bewaren voor toekomstige generaties.
Interesse of vragen? Mail ons op: cpvandenbos@hotmail.com
Kijk hier voor meer informatie over de 'Friesland':
https://www.stoombaggermolenfriesland.nl/

Dag van de techniek voor jong en oud

Baggeren is het scheppen en verplaatsen van grond onder water naar een andere plek. Dat lijkt heel simpel. Maar probeer jij eens op het strand met je hand zand onder water omhoog te scheppen. De helft van het zand valt meteen weer van je hand af! Hoe doe je dat dan eigenlijk zo goed mogelijk?
Baggeraars weten precies hoe je dat doet.
Op zaterdag 4 oktober krijg je uitgebreid uitleg door onze eigen baggerprofessoren op Baggermolen Friesland en in het Koetshuis met werkend model de MarkII. Ook kun je zelf met zand en klei aan de slag door een zand- of kleisculptuur te maken.
Schrijf de datum alvast in je agenda!

 

 

Terug