04-10-2025 | GaiaZOO: Ontwikkelingen in GaiaZOO
Ontwikkelingen in GaiaZOO |
–The circle of life draait altijd verder – |
Kerkrade - Een dierentuin is constant in beweging. Achter de schermen wordt gewerkt aan de komst van nieuwe dieren, het vertrek van dierentuinbewoners naar andere dierenparken en het verzorgen van zieke of kwetsbare dieren. Dieren worden geboren en dieren gaan dood. Dit was zo’n week.
Ook ZOO is het leven
Niet elke gebeurtenis kent een vrolijke uitkomst. Afgelopen maandagochtend ontdekten de dierverzorgers een pasgeboren giraffe in de stal. De geboorte kwam niet onverwacht: één van de giraffevrouwen was drachtig en dit was haar eerste jong. Soms is het instinct om voor haar kalfje te zorgen dan nog niet volledig ontwikkeld en ook in dit geval bleek de moeder uiteindelijk niet voor het jong te kunnen en willen zorgen. Hoewel GaiaZOO altijd kiest voor een zo natuurlijk mogelijke opvoeding werd toch besloten de jonge giraffe bij te voeren. Ondanks alle inzet en zorg van de dierverzorgers en dierenarts is de jonge giraffe na enkele dagen overleden. Voor de verzorgers, die dag en nacht klaarstonden om het kalfje te ondersteunen, is dit een verdrietige uitkomst.
Dieren komen en dieren gaan…
Soms betekent zorg voor diersoorten ook het maken van keuzes. Neem de grote kudu, met zijn indrukwekkende spiraalvormige hoorns een krachtig en prachtig voorbeeld van Afrikaanse fauna. In het wild is de soort gelukkig niet bedreigd. Hij zwerft nog in ruime aantallen door de savannes en lichte bossen van Zuid- en Oost-Afrika. In GaiaZOO delen zij de savanne met giraffen, struisvogels en sinds een aantal maanden met drie vrouwelijke Mhorrgazelles, waarvan er wereldwijd nog maar enkele tientallen leven. Binnenkort komen daar nog een aantal nieuwe dames bij en later ook een bok. Omdat verschillende soorten met hoorns vroeg of laat conflicten krijgen, is de keuze gemaakt om afscheid te nemen van de kudu’s, waarvoor geschikte ruimte in andere dierentuinen is gevonden. Hierdoor ontstaat er ruimte voor een grote fokgroep van Mhorrgazelles, een soort die op de rand van uitsterven balanceert.
Rode panda’s
Naast geboortes en nieuwe dierbewoners krijgt GaiaZOO ook te maken met ziekte, ouderdom en het verlies van dieren. In GaiaZOO kreeg het koppel rode panda’s twee jongen die zich de laatste weken steeds vaker aan het publiek lieten zien. Vorige week overleed plotseling het mannetje na een kort ziektebeeld als gevolg van een virale besmetting. Tot onze verbijstering volgde begin deze week voor het vrouwtje hetzelfde lot. Ondanks de snelle inzet van dierenarts en -verzorgers konden beide dieren niet gered worden.
De twee jonge rode panda’s die begin deze zomer geboren zijn, blijven achter. Normaal leert de moeder hen over te gaan op vast voedsel, maar nu nemen de dierverzorgers die taak op zich. Onderzoek door de dierenarts toont aan dat de kleintjes vooralsnog gezond zijn en ze verblijven voorlopig achter de schermen, goed verzorgd tijdens deze belangrijke fase.
Leeuw op leeftijd
Ook de mannelijke leeuw van GaiaZOO vraagt extra zorg. Met zijn 21 jaar is hij bijna dubbel zo oud als soortgenoten in het wild. Hij kampt momenteel met diverse gezondheidsproblemen, maar geniet dankzij de zorg van dierenarts en dierverzorgers nog altijd van zijn hoogbejaarde dagen. Dankzij de veilige leefomgeving, voeding op maat en intensieve veterinaire zorg, kunnen leeuwen in dierentuinen vaak veel ouder worden dan in de natuur. In het wild ligt de gemiddelde leeftijd van Afrikaanse leeuwen rond de 12 jaar.
Altijd in beweging
Geboorte, afscheid, gezondheid en vernieuwingen. Het zijn allemaal facetten van het dagelijkse leven in de dierentuin. Voor bezoekers lijkt het vaak alsof alles vanzelf gaat, maar achter de schermen is het een wereld vol zorg en keuzes.
GaiaZOO - Jonge giaffe.jpg |
GaiaZOO |
|